يکشنبه ١٧ فروردين ١٣٩٩
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
[فراموشی رمز عبور]
آمار بازدید
 کل بازدید : 2170027
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
آخرین اخبار
اروپا به تعهدات خود در برجام پایبند باشد/ همکاری کشور‌های منطقه، تنها راه ثبات و امنیت پایدار است
ساخت سامانه باور ۳۷۳ حاصل تحریم‌های تسلیحاتی بود/ مسیر ۷۰ ساله را ۱۰ ساله رفتیم/ راه‌های بِکر را برای پیشرفت پدافند طراحی کرده‌ایم
تل‌آویو و حیفا؛ زیر سایه شهاب ایرانی
اگر اروپا تعهدات خود را انجام ندهد، گام سوم را روز پنجشنبه برمی‌داریم
آزمایش‌های موشکی ایران در محدوده نیاز دفاعی امری طبیعی است
از خلیج همیشه فارس تا مقاومت در برابر داعش با «خودروی تاکتیکی ارس»
امنیت آب‌های جنوبی ایران، زیر پرچم فاتح ایرانی
چرا تنگه هرمز برای همه کشورها مهم است؟
سپاه یک نفتکش انگلیسی را توقیف کرد
پاسخ ظریف به تهدیدهای نظامی آمریکا
خودنمایی پیشرفته‌ترین ناوشکن بومی خاورمیانه در آب‌های خلیج فارس
ایران فعلا از غنی‌سازی ۴.۵ درصد عبور نمی‌کند
ایالات متحده عادت به دروغ‌پردازی دارد/ خشکیده‌شدن سیاست آمریکا را در غرب آسیا می‌بینیم
طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد؛ ابزار نظارتی یا حمایتی؟/ سرانجام تصمیم نمایندگان مجلس چه می‌شود؟
ترامپ: می‌دانم حوادث یازدهم سپتامبر کار چه کسی بود
اخبار > میوه‌های شوم دانشگاهی ریشه در 2 خرداد دارد
 


شماره خبر :٤٦٦٨٣١   تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٤ ا ١٠:٥٧
 
گزارشی در مورد ریشه یابی اصرار یک حلقه سیاسی خاص نسبت به تحمیل خود بر وزارت علوم
میوه‌های شوم دانشگاهی ریشه در 2 خرداد دارد
این اظهارات توهین آمیز آشنا نسبت به نمایندگان مجلس در کنار برخی از اظهارات دولت مردان که اعلام می کنند تمام افرادی که برای تصدی پست وزارت علوم معرفی می شوند

مرتضی جمشیدی// امروز در فضای سیاسی کشور در حالی مسئله انتخاب و رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت برای وزارت علوم به یک حاشیه سیاسی تبدیل شده است که فخرالدین دانش آشتیانی نیز به عنوان جدیدترین پیشنهاد دولت برای این سمت با رای مخالف 171 نماینده مجلس نتوانست اعتماد نمایندگان مردم را جلب نماید. مخالفت قاطعی که از طرف مجلس با دانش آشتیانی و گزینه پیش از او یعنی محمود نیلی احمد آبادی صورت گرفته است نشان می دهد که در مجلس صدای واحدی علیه برخی بی تدبیری ها بلند است اما انعکاس این صدا در دولت به خوبی شنیده نمی شود. انعکاسی که حتی از طرف نمایندگان موافق دانش آشتیانی نیز شنیده شد و در جلسه امروز اعلام کردند بهتر بود دولت فرد دیگری را معرفی می کرد تا شبهه ای در مورد او مطرح نباشد.

در جلسه رای اعتمادی که 27 آبان 93 در مجلس برگزار شد حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از نمایندگان مخالف وزیر پیشنهادی از منطقی محکم و استدلالی برتر در پاسخ به برخی جریان سازی های رسانه ای علیه نمایندگان مجلس سخن گفت و با ارائه آماری که همگان از آن اطلاع دارند، دولت را به یاد تعامل بی سابقه مجلس با کابینه پیشنهادی خود در مقطع آغاز به کار دولت انداخت.

نقوی حسینی خطاب به دکتر روحانی گفت: «بالاترین رای اعتماد را برخی وزرای شما از مجلس اصول گرا اخذ کردند از جمله وزیر ارتباطات با 218 رای، وزیر اطلاعات با 227 رای، وزیر اقتصاد با 274 رای، وزیر امور خارجه با 232 رای، وزیر بهداشت با 260 رای، وزیر نیرو با  272 رای، وزیر کشور با 256 رای و وزرای دیگر، این نشان می ‌دهد بالاترین آمار رای اعتماد در بین وزرا را این مجلس اصول گرا به کابینه شما داده است.»

در چنین فضایی از همان روزی که جعفر میلی منفرد به عنوان اولین گزینه پیشنهادی دولت روحانی برای تصدی وزارت علوم رای اعتماد لازم را به دست نیاورد، فضای اغلب رسانه های حامی دولت به سمت تخریب مجلس نهم گرایش پیدا کرد. تخریبی که بیش از یک سال به طول کشید و مدیریت آن از سطح رسانه های خبری به برخی از اعضای دولت و مشاوران دکتر روحانی نیز تعمیم پیدا کرد. حسام الدین آشنا معاون فرهنگی رئیس جمهور یکی از این افراد است که در چند موضع گیری جنجالی خود، در موضوع رای اعتماد وزرای پیشنهادی علوم، مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت را با ادبیاتی زننده و غیر اصولی خطاب قرار داده است. وی در یکی از مواضع خود که یک شب پیش از جلسه رای اعتماد نیلی احمد آبادی منتشر شد؛ می گوید: «نمایندگان محترم مجلس فردا انتخابی راه گشا را در پیش رو دارند؛ این عزیزان می توانند: میان رفتن زیر بار سلطه گفتمانی اقلیت مطلق پایداری و استقلال مجلس از افراط گرایان یکی را انتخاب کنند. میان راهبرد همراهی یا عدم همراهی قوا یکی را انتخاب کنند. میان خواسته دانشگاهیان و خواسته های باج خواهان یکی را انتخاب کنند.»

این اظهارات توهین آمیز آشنا نسبت به نمایندگان مجلس در کنار برخی از اظهارات دولت مردان که اعلام می کنند تمام افرادی که برای تصدی پست وزارت علوم معرفی می شوند در مسیر سیاست های افراد معرفی شده قبلی خواهند بود نشان می دهد که تنها چیزی که در سیاست گذاری دولت برای باز کردن این گره مد نظر قرار نگرفته است تدبیر است و اعتدال.

زهره طبیب زاده یکی از نمایندگان مجلس در شرایطی که رسانه های حامی دولت سعی داشتند جریان استیضاح فرجی دانا را به یک بحران سیاسی تبدیل کنند تا جایی که مجید انصاری نماینده پارلمانی دولت این استیضاح را با عنوان «استیضاح تاریخی» مورد خطاب قرار می داد، طی مصاحبه ای به پاسخ این شبهه که مجلس مصالح نظام را در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم در نظر نمی گیرد پرداخت و گفت: «فکر می کنید چرا نمایندگان، وزیر امور خارجه را استیضاح نکردند؟ در طول سی و پنج سال بعد از انقلاب تا به حال سران آمریکا جرات نکرده بودند این حجم از توهین و تحقیر را علیه دولت جمهوری اسلامی به کار ببرند؛ اما عقب نشینی های پی در پی وزیر خارجه به اینها اجازه این گستاخی ها را داده است؛ اما دلیل عدم استیضاح آقای ظریف تا الان آن است که نمایندگان مجلس مصالح عالی نظام را بر مصالح دیگر ارجحیت می دهند به دولت و وزیر خارجه فرصت داده شده است که بیهوده بودن مذاکرات با آمریکا را برای بار چندم امتحان  کنند تا با افکار عمومی داخل و خارج اتمام حجت شود.

نمایندگان اولویت استیضاح را به آقای فرجی دانا دادند که عملکردش امنیت دانشگاه ها را تهدید می کرد. لذا اگر دولت باز هم نظیر آقایانی که معرفی شده بودند را معرفی کند، مجلس با همان قاطعیت به آنها رای عدم اعتماد خواهد داد. اگر پختگی سیاسی وجود داشته باشد باید دولت مردان بدانند که با این ادبیات نباید با نمایندگان مردم برخورد کنند. نمایندگان مردم عوامل دولت نیستند که اگر تهدید شوند، از اصول و مبانی نظام عدول کنند.»

سیاست گذاری جریان موسوم به جریان دوم خرداد در امر آموزش، هم از جنس آموزش و پرورش و هم از جنس آموزش عالی، از سال 76 بدین سو به شدت از یک ساختار هدفمند و برنامه ریزی شده برخوردار شده است. با پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال 76، به حکم رانت سیاسی ایجاد شده برای بدنه افراطی رسوخ کرده در دولت وقت، مدارس و دانشگاه ها تحت آموزش یک قرائت خاص از سیاست قرار گرفتند. قرائتی که در آن تلاش می شد آموزه های مذهبی و اعتقادی تحت عنوان یک امر مذموم در سبک زندگی دانش آموزان و دانشجویان قرار بگیرد.

معلمان و اساتید مسئله داری در سیستم های آموزشی کشور جذب شدند به طوری که در بسیاری از مدارس برجسته کشور که تحت عنوان نمونه دولتی یا نمونه مردمی و تیزهوشان فعالیت می کردند، می کوشیدند افکار دانش آموزان خود را با نوعی تساهل و تسامح دینی منحرف نمایند و آنها را با یک طرز فکر مدیریت شده به مقطع دانشجویی برسانند. مفاهیمی از جمله غیرت دینی یکی از مفاهیم اساسی بود که توسط این جریان سیاسی و به کمک کادرهایی که ایجاد کرده بودند تخریب می شد.

این اتفاق روی داد و بسیاری از دانشجویانی که در دهه 80 و 90 در مقاطع مختلف دانشگاهی در دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل بودند حاصل این برنامه ریزی به شمار می روند. از طرف دیگر در طول 8 سال قدرت دوم خردادی ها دانشگاه ها نیز عرصه تاخت و تاز تفکرات افراطی و انحرافی بود به نحوی که واقعه فتنه انگیزانه 18 تیر 78 ضربه سنگینی بر اعتبار نظام اسلامی وارد کرد. ضربه ای که در ایجاد آن عناصر افراطی در دولت وقت در حوزه وزارت کشور و وزارت علوم نقش آشکاری داشتند.

آشوب های دانشجویی در فتنه 88 نیز با توجه به شیاهت های انکار ناپذیر آن با حوادث سال 78 نشان داد که میوه های شومی که دوم خردادی ها از تکیه زدن بر اریکه قدرت، بذرهایش را کاشته بودند، همچنان در زمانی که در صحنه اجرایی کشور نیز حضور ندارند، چیده می شود.

در همین راستا ایجاد حساسیت در نمایندگان مردم نسبت به گزینه های خاصی که برای عنوان وزارت علوم به مجلس معرفی شده اند؛ منطقی جلوه می کند. همان طور که از سوی نمایندگان مخالف با رای اعتماد به دانش آشتیانی عنوان شد، شعار تدبیر و اعتدالی که از جانب دولت به عنوان شعار انتخاباتی مطرح شد، در بخش وزارت علوم ظهور و بروز پیدا نکرد. تاکید و اصرار غیر مدبرانه دولت بر معرفی وزیر از یک حلقه سیاسی خاص که تاثیر مستقیم آنها بر آتش افروزی فتنه 88 به ویژه در بخش های دانشگاهی به اعتبار اسناد منتشر شده در اختیار همگان قرار گرفته؛ این سخن علی مطهری را که در جلسه امروز با کنایه اعلام کرد نگذارید پشت سر مجلس حرف در بیاوند که وزیر پیشنهادی علوم باید بعد از سال 88 متولد شده باشد را نارسا و غیر منطقی می نمایاند.

از این رو اگر اصرار بر معرفی وزیر علوم از یک حلقه سیاسی خاص نامش لجبازی نیست؛ اگر این سیاست عنوانش بی تدبیری نیست؛ اگر نمی توان نام این رفتار سیاسی را به معنای مقابله دولت با مجلس برای اهداف انتخاباتی در اسفند ماه سال آینده دانست؛ بنابراین مقاومت مستند و منطقی مجلس در برابر انتخاب افرادی که کارنامه سپیدی در سطح سکان داری یک وزارت خانه را ندارند نه تنها به معنای مقابله با دولت نیست بلکه به معنای نجات رئیس جمهور از فشارهای پنهانی است که بر دولت وارد می شود.

حال حسام الدین آشنا و هم فکران او با این پرسش مواجه می شوند که اگر نمایندگان مجلس باج خواه هستند، آیا بخشی از تیم مشاوران رئیس جمهور که بر یک انتخاب گزینشی اصرار دارند به طریق اولی ظرفیت متهم شدن به باج خواهی را ندارند؟

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: