اللهم كن لوليك الحجه بن الحسن صلواتك عليه و علي آبائه في هذه الساعه و في كل الساعه وليا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتي تسكنه ارضك طوعا و تمتعه فيها طويلا
 


شماره خبر :٥١١٦٢٣   تاریخ انتشار خبر : شنبه ٤ دی ١٣٩٥ ا ٠٩:٢٣
 
اظهارات ظریف در کمیسیون امنیت ملی متضمن اشتباه در برجام نبوده است
سخنگوی وزارت خارجه گفت: اظهارات ظریف نه متضمن اشتباه در مذاکره و نه موضوع برجام بوده است؛ بلکه بیان موضعی در موردی مشخص بود.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: آنچه در جلسه مشترک شورای معاونین وزارت خارجه و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان شد با فرض بسته و محرمانه بودن جلسه و تضمین عدم انتشار مفاد آن از سوی اعضای محترم جلسه بود. 


وی افزود: مطالبی که در این جلسه از سوی طرفین مطرح گردید از مقوله موضوعات محرمانه و غیر قابل بهره برداری برای تبلیغات داخلی به شمار میرفت. البته وقتی از کلمه محرمانه سخن گفته می شود، مفهوم آن محرمانه بودن برای مردم آگاه ایران نیست، بلکه دقیقا برای ناشنیده شدن آن توسط عناصر بیگانه و دشمنان منافع و مصالح ملت بزرگ ایران می باشد. آنانی که حاضرند برای بدست آوردن اطلاعات کوچکی از درون نظام، دست به هرکاری بزنند. بی شک درز اینگونه اطلاعات درون حاکمیتی حتی به صورت ناقص و خلاف حقیقت می تواند مورد بهره برداری سوء قرار گیرد. 

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد:‌ آحاد مردم فهیم ایران و همه نخبگان بر این واقعیت مسلم آگاهند که مقوله کار سیاست خارجی در هر کشوری از موضوعات حساس و عمدتا غیر علنی می باشد و بر این اساس اولویت اساسی و بنیانی وزارت امور خارجه همواره و همیشه در جهت حفظ و نگهداری اسرار نظام بوده است. وزارت امور خارجه نمی تواند و نباید بر اساس قوانین و مقررات کشور و وظایف ذاتی خود هرگونه اطلاعاتی را منتشر نماید و لذا همانگونه که مستحضرند در کشور های مختلف اسناد و مدارک سیاست خارجی در دوران های خاص و با زمان بندی های دقیق قابل رویت و انتشار است.

بهرام قاسمی افزود: بنای وزیر محترم امور خارجه و وزارت امور خاجه به عنوان متولی اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، عدم ورود به مباحث پایین دستی و درگیر شدن در رقابت های کم ارزش سیاسی است که متاسفانه کم شمارانی آگاهانه و به عمد به کار برنامه ریزی و طراحی آن اشتغال دارند. برای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از ویژه ترین نهاد ها و سازمان ها با اهداف خاص که درگیر مستقیم منافع و امنیت ملی کشور است مصلحت های نظام اولویت نخست می باشد در غیر اینصورت و با زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات و تمامی ابعاد مختلف مصالح کلی کشور می توان برای تمامی اتهامات، گفتار خلاف واقع، نادرستی ها و کژ فهمی ها و یا تمامی ناجوانمردی های دیده شده طی روزهای اخیر و حتی آنچه در سالی که گذشت و توسط همان اندک شماران و قلیل مدعیان مطرح گردید پاسخی به سزا و در خور داشت.

قاسمی مجدداً تاکید کرد: بعید می دانم مخالفان سیاست خارجی کشور ندانند که وزارت امور خارجه به دلیل همان پایبندی ها که در خصوص آن توضیح دادم نمی تواند و نباید به برخی از موضوعات به طور علنی ورود نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: آنچه وزیر محترم امور خارجه در جلسه محرمانه با اعضای محترم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بیان کردند نه متضمن اشتباه در مذاکره و نه موضوع برجام بوده است؛ بلکه بیان  موضعی در موردی مشخص بود که از قضا همین منتقدین از آن موضع اتخاذ شده بسیار خرسند شدند و آن را در راستای اهداف کار شکنانه و غیر منصفانه خود یافتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: وزارت امور خارجه در صورت نیاز بی تردید شهامت پذیرش هرگونه اشتباه احتمالی خود را خواهد داشت. اما شاید اشتباه در این بود که پیرامون شرایطی که پیش از شروع مذاکرات، در اثر سیاست های غلط قبلی بر کشور تحمیل شده بود به اندازه کافی صحبت نشد و در یک سال گذشته سکوت شد و پاسخ شبهات داده نشد چون برای  وزارت امور خارجه قطعا حفظ منافع ملی یک اصل قطعی و خدشه ناپذیر بود و همچنان به عنوان یک خط قرمز باقی خواهد ماند. جای تاسف است که برخی برای رسیدن به اهداف زودگذر و اغراض و منافع شخصی با خیانت در امانت و وارونه جلوه دادن واقعیات منافع و امنیت جمهوری اسلامی ایران را به خطر می اندازند.

قاسمی در پایان اظهار داشت: وارونه جلوه دادن حقایق و جو سازی های عده ای خاص در یکسال اخیر،  پاسخ های مستدل، قاطع و محکم دارد اما  اولویت اصلی و اساسی وزارت امور خارجه حفظ منافع و مصالح ملی است و مدیریت وزارت امور‌ خارجه به عنوان یک سازمان فراجناحی حاضر به قربانی کردن منافع مردم شریف ایران در پای بازی های کوته نظرانه سیاسی و جناحی نخواهد شد.
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

ساعت
پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩
اوقات شرعی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
[فراموشی رمز عبور]
آمار بازدید
 بازدید امروز : 169
 کل بازدید : 2236614